Επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης

Στις 16 Δεκεμβρίου 2022 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη επίσκεψη του σχολείου μας στο Μουσείο της Ακρόπολης. Εκεί  είχαμε την μοναδική ευκαιρία  να ξεναγηθούμε από μία χαρισματική ξεναγό, την Ζέτα Δριμαλίτη. Ευχαριστούμε  το Σωματείο Διπλωματούχων Ξεναγών που ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας για δωρεάν ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης, στέλνοντάς μας μια εξαιρετική ξεναγό. Θαυμάσαμε όλοι μας όχι μόνο την επιστημονική της κατάρτιση και τις γνώσεις της, αλλά και το κέφι  και την αγάπη για την δουλειά της. Αυτή η επίσκεψη θα  μείνει σίγουρα αξέχαστη σε εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενους, γιατί μάθαμε πολύ σημαντικά πράγματα για τον αρχαίο μας πολιτισμό, κοιτάζοντας τα θαυμαστά έργα των αρχαίων μας προγόνων και ακούγοντας τον εμπεριστατωμένο σχολιασμό της ξεναγού, που ακούραστη μάς έδειξε τα σημαντικότερα εκθέματα του μουσείου. Οι εκπαιδευόμενοι στο τέλος της επίσκεψης εξέφρασαν την χαρά και την ικανοποίησή τους που έδωσαν σάρκα και οστά σε μία μεγάλη τους επιθυμία: να απολαύσουν μία επίσκεψη με ξενάγηση στο σημαντικότερο μουσείο της χώρας μας, αλλά και σε ένα από τα σημαντικότερα μουσεία της υφηλίου.