Επίσκεψη-Ξενάγηση στον Πειραιά

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023 η  επίσκεψη του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Αγίας Παρασκευής στον Πειραιά. Η επιτυχία εν πολλοίς οφείλεται στον ξεναγό μας, τον Σωτήρη Κόνδη, Πειραιώτη, ιστορικό και  συνταξιούχο φιλόλογο – σχολικό σύμβουλο.  Με πολύ κέφι μάς “ταξίδεψε” στον αρχαίο Πειραιά, με αφορμή την ολοκλήρωση του μετρό  και την έκθεση που απολαμβάνει ο επισκέπτης φτάνοντας στον τερματικό σταθμό “Δημοτικό Θέατρο”. Αφού θαυμάσαμε το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και άλλα σημαντικά κτήρια της Πλατείας Δημοτικού Θεάτρου, κάναμε μια ωραία βόλτα στο Πασαλιμάνι, όπου ο ξεναγός μας  μάς έδειξε τα απομεινάρια από τα Θεμιστόκλεια Τείχη. Ευχαριστούμε θερμά όλες και όλοι τον Σωτήρη Κόνδη  για την προθυμία του να περπατήσουμε μαζί στη πόλη του, ακούγοντας σημαντικά πράγματα τόσο για τον αρχαίο όσο και το σύγχρονο Πειραιά!