Καλλιεργώντας λαχανικά και βότανα στο ΣΔΕ Παλλήνης

Τη σχολική χρονιά 2015-2016, στο πλαίσιο της διδασκαλίας του γραμματισμού της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, επικεντρωθήκαμε στη γεωργία και στη σχέση του ανθρώπου με τη φύση μέσα από την καλλιέργεια της γης. Συζητήσαμε τις εμπειρίες μας, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα πλούσιες στο κομμάτι αυτό, προβληματιστήκαμε για το δρόμο που έχει πάρει και τις συνέπειες της εντατικής γεωργίας και αναζητήσαμε εναλλακτικά πρότυπα και μεθόδους καλλιέργειας της γης σε αρμονία με τη φύση. Εκτός των άλλων, με το τμήμα Β2 προσεγγίσαμε βιωματικά τη σχέση μας με τη γη, καλλιεργώντας με οργανικό τρόπο και συνεργατικά λαχανικά στην αυλή του σχολείου. Επιπλέον σχεδιάσαμε και διαμορφώσαμε μία σπείρα βοτάνων, εμπνευσμένη από τις αρχές και τις μεθόδους της περμακουλτούρας.