Πειράματα Φυσικής με αντικείμενα της κουζίνας!

Στο εργαστήριο αυτό οι εκπαιδευόμενοι μαζί με τους εκπαιδευτές καλούνται να πραγματοποιήσουν ένα πείραμα σε κάθε συνάντηση (ή δύο συναντήσεις) με αντικείμενα που δεν ανήκουν στο σχολικό εργαστήριο, αλλά μπορούν να βρεθούν σε ένα σπίτι και είναι καθημερινής χρήσης. Κάποια πειράματα ενδέχεται να ενέχουν μικρές κατασκευές που θα μπορούν να γίνουν εύκολα και γρήγορα από τους εκπαιδευόμενους στο σχολείο, και μπορεί να χρειαστούν λίγα εργαλεία όπως μονωτική ταινία, σφυρί, πινέζες κ.α. Σε άλλα πειράματα τα καθημερινά αντικείμενα (π.χ. ένα χαρτόκουτο, ένα τενεκεδάκι, άδεια πλαστικά μπουκάλια, κ.λ.π.) χρησιμοποιούνται όπως είναι. Η δουλειά των εκπαιδευτών θα είναι να εξηγούν στους εκπαιδευόμενους τις φυσικές αρχές που θα φανούν στο κάθε πείραμα και να τους προετοιμάζουν για το επόμενο. Οι εκπαιδευόμενοι ενδέχεται να αναλαμβάνουν εθελοντικά να συγκεντρώσουν τα αντικείμενα για το πείραμα που θα γίνει την επόμενη Πέμπτη. Στο τέλος κάθε πειράματος ένας από τους εκπαιδευόμενους θα φωτογραφίζει τη διάταξη ενώ, ίσως, ένας άλλος να αναλάβει τη συγγραφή σύντομης περιγραφής. Στο τέλος του εργαστηρίου τα κείμενα και οι φωτογραφίες θα μπορούσαν να μαζευτούν σε μικρό λεύκωμα. Το εργαστήριο αποσκοπεί στην ανάδειξη και αποκάλυψη των φυσικών φαινομένων που υπάρχουν παντού ολόγυρα μας αλλά δε προλαβαίνουν να καλυφθούν από την ύλη του μαθήματος Φυσικές Επιστήμες.